Grupa uczestników była tym razem liczniejsza niż zwykle – 61 osób. Konferencje, homilie i rozmowy nie mogły nie zawierać odniesień do aktualnych wydarzeń w Kościele, a więc do Roku Wiary oraz dwóch papieży: Benedykta XVI i Franciszka.
Nawiązując do encyklik Benedykta XVI o miłości i o nadziei, ks. biskup nazwał Rok Wiary trzecią encykliką z zamierzonego i oczekiwanego cyklu. Otwarte podwoje, czy bramy wiary (Porta Fidei) są zachętą i zobowiązaniem do spojrzenia na swoja drogę życia jako drogę wiary, a rekolekcje jako zatrzymanie się i spojrzenie przed i za siebie, by dostrzec i zapisać kolejny etap tej drogi – kolejną kartę niewydanej encykliki.
Jezus obchodził Galileję. (J 7,1). „Obchodził i szukał wiary” – słowa z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w piątek na rozpoczęcie rekolekcji. Szukał wiary i nie znajdował np. tam, gdzie był najbardziej znany, w Nazarecie, wśród swoich. Bliscy, „koledzy i koleżanki” powątpiewali – przecież to syn cieśli, jeden z nas! Jakże on może dokonywać cudów? I rzeczywiście, w tej sytuacji – powątpiewania, braku wiary – nie mógł. Jezus chodził i szukał wiary. Znajdował najczęściej nie tam, gdzie być powinna z zasady. Trzeba mieć świadomość, że Jezus nadal chodzi i szuka wiary wśród nas. Oby ją znalazł – po to jest Rok Wiary.
Konferencje oparte były na fragmentach Ewangelii. Ks. bp podkreślił, że słowo Boże nie jest przedmiotem dyskusji lecz powołujące; trzeba się postawić do jego dyspozycji. Jedynym zaś ekspertem do tłumaczenia woli Bożej jest Jezus Chrystus.
Pierwszy fragment – Ewangelia o Przemienieniu na Górze Tabor. (Mt 17, 1-9; Mk 9, 2-10; łk 9, 28-36). Na górze, na którą Jezus wchodzi aby się modlić, dzieje się coś niezwykłego, co mocno wbija się w pamięć trzech apostołów. Jezus przygotowuje uczniów do swojego odejścia, ale też przygotowuje do konieczności wyciszenia się przed działalnością.
Punktem wyjścia drugiej konferencji był fragment opisujący spór o to, kim jest Jezus, spór pomiędzy „ekspertami od wiary” (faryzeusze i wyżsi kapłani) i zwykłymi ludźmi słuchającymi Jezusa i wierzącymi w Niego i Jemu. (J 7, 40-53). W tym sporze ludzie kierujący się wiarą, pozytywnymi przeczuciami o mesjańskim posłannictwie Jezusa zostają wyśmiani, zlekceważeni (Ten tłum nie znający Prawa jest przeklęty!). Nie pomaga interwencja Nikodema. Odrzucający słowa i czyny Jezusa znawcy Prawa nie dopuszczają do siebie myśli o tym, że właśnie zamykają sobie drzwi wiary. A gdy drzwi wiary zawodzą, zabobon wciska się oknami.
Trzecia konferencja, zatytułowana „Eucharystia, a realizm życia”, oparta była na Ewangelii św. Jana (J 6, 47-58). Chrześcijaństwo jest religią radości. Chrześcijanie czerpią radość ze Zmartwychwstania, poprzedzonego zanurzeniem się w testamencie Wielkiego Czwartku – w Eucharystii. Jednakże pomiędzy Wielkim Czwartkiem i Niedzielą Zmartwychwstania musiał być Wielki Piątek i cierpienie krzyża. Krzyż jest nieodłączny od chrześcijaństwa. Krzyż w belkę pionową ma wpisane TAK dla WOLI BOŻEJ, a w belkę poziomą TAK dla MIŁOŚCI CZŁOWIEKA.
Do Roku Wiary nawiązywały również rozważania Drogi Krzyżowej, zatytułowane „Być solą ziemi w wierze i przez wiarę”. We Wprowadzeniu do rozważań Drogi Krzyżowej czytamy:
Wg Katechizmu Kościoła Katolickiego «wiara jest najpierw osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozdzielny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił». (KKK 150).
· zawierzenie osoby Bogu – wymiar pionowy (wertykalny),
· treść, prawdy wiary – wymiar poziomy (horyzontalny)
Najpierw trzeba się upewnić i wyznać za św. Pawłem: «wiem, komu uwierzyłem» (2 Tm 1, 12), a następnie uznać i w całości przyjąć wyznanie wiary, czyli credo.
Istnieje głęboki związek między życiem wiarą, życiem zwróconym ku Bogu (wymiar wertykalny) i jej treścią poznawaną we wspólnocie z innymi (wymiar horyzontalny). Jest to związek głęboki i ścisły na podobieństwo dwóch belek krzyża.
Mimo, że konferencje i rozważania Drogi Krzyżowej przygotowywane były niezależnie od siebie, połączył je kształt i dwa wymiary krzyża Jezusa Chrystusa.
Rozważania Drogi Krzyżowej znajdują się w zakładce Materiały formacyjne.
PG, 20.03.2013 r.
Poniżej kilka zdjęć:
![]() |
|
|
|
|
|
|
|