Gliwice, dnia 5 maja 2009 r.

l.dz.

 

+

                        Przewodniczący Kół Parafialnych Stowarzyszenia Rodzin Katolickich DG

 

Zapraszam Szanowne Panie Przewodniczące i Panów Przewodniczących oraz delegatów wybranych w Kołach[1] na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze SRK DG, które odbędzie się w sobotę, 30 maja 2009 r., w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II przy parafii katedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła* Sali Parafialnej w klasztorze o.o. redemptorystów w Gliwicach, ul. Daszyńskiego 2 (wejscie przez furtę klasztorną). Walne Zgromadzenie rozpocznie się Mszą Świętą odprawioną o godz. 900 w katedrze gliwickiej kosciele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, ul. Daszyńskiego 2.

________________

*Zmiana informacji o miejscu Walnego Zgromadzenia nastapila z przyczyn niezależnych od          Prezesa.    Przepraszam!

Proponowany porządek Walnego Zgromadzenia:

1.       Wybór przewodniczącego WZ, sekretarza oraz komisji skrutacyjnej i komisji uchwał i wniosków.

2.       Przyjęcie porządku obrad.

3.       Wręczenie wyróżnień z okazji 15-lecia Stowarzyszenia.

4.       Sprawozdanie prezesa z działalności Zarządu Głównego i Stowarzyszenia w roku 2008/2009 i w kadencji 2005-2009.

5.       Sprawozdanie skarbnika z działalności finansowej Stowarzyszenia w roku 2008.

6.       Wystąpienie przedstawicieli Głównej Komisji Rewizyjnej i Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej.

7.       Dyskusja nad sprawozdaniami.

8.       Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok 2008.

9.       Przedstawienie proponowanych zmian w statucie SRK DG, dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie zmian w statucie.

10.   Przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.

11.   Wybory prezesa SRK DG na kadencję 2009-2013.

12.   Wybory Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej na kadencję 2009-2013.

13.   Dyskusja programowa i zgłaszanie projektów uchwał WZ.

14.   Przyjęcie uchwały programowej.

15.   Wystąpienie nowowybranego prezesa.

16.   Sprawy bieżące i wolne wnioski.

17.   Zakończenie.

W przypadku braku quorum, sprawdzanego po zakończeniu Mszy Świętej, zgodnie z §30 Statutu wyznacza się drugi termin Walnego Zgromadzenia na godz. 1000.

Bardzo proszę o potraktowanie obecności na Walnym Zgromadzeniu jako obowiązkowej.

Proszę również o zwrócenie się do Czcigodnych Księży Opiekunów Kół z zaproszeniem i zachętą do uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu.

Szczęść Boże!

Piotr Gawor - prezes SRK DG

 

 



[1] Proszę o dokonanie wyborów delegatów w Kołach, w liczbie 1 delegat na rozpoczętą liczbę 5 członków Koła. Listy delegatów proszę przesłać do Zarządu Głównego do 20 maja 2009 r. lub zgłosić telefonicznie do 28 maja.

________________________________________________________

Zarząd Główny                                                                                            Gliwice, 30.05.2009 r.

Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Diecezji Gliwickiej

 

 

Sprawozdanie z działalności Zarządu Głównego

Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Gliwickiej

za okres od 17.09.2005 r. do 30.05.2009 r. (kadencja 2005-2009)

przedłożone Walnemu Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczemu

w dniu 30.05.2009 r.

 

 

Części składowe sprawozdania:

  1. Wstęp
  2. Praca formacyjna
  3. Rozwój Stowarzyszenia i kontakty z kołami
  4. Działalność w zakresie pomocy rodzinom potrzebującym
  5. Uczestnictwo w życiu parafii i diecezji
  6. Aktywność społeczna Stowarzyszenia i jego członków
  7. Kontakty z Polską Federacją SRK
  8. Zakończenie

 

1.       Wstęp

Zarząd Główny w okresie sprawozdawczym działał w następującym składzie:

Piotr Gawor – prezes,

Paweł Stempski – wiceprezes ds. organizacyjnych,

Krystyna Partuś – wiceprezes ds. kontaktów z kołami,

Wiesław Sikora – wiceprezes ds. kontaktów społecznych,

Ludmiła Lipska – sekretarz,

Helena Mularz – skarbnik,

Henryk Krzysteczko, Ignacy Langer, Teresa Strzelecka, Stanisław Ordon – członkowie z wyboru,

Wiesław Goc, Jan Radoła, Andrzej Sanocki, Piotr Olszówka – prezesi Oddziałów Dekanalnych Gliwice, Bytom, Zabrze i Tarnowskie Góry, jako członkowie z urzędu.

Zarząd Główny powołał 6-osobowe prezydium, w składzie: prezes, wiceprezesi, sekretarz i skarbnik.

We wrześniu 2007 r. Zarząd Główny przyjął rezygnację Wiesława Sikory z funkcji wiceprezesa ds. kontaktów społecznych, nie dokooptowując do składu ZG innej osoby. Decyzję o obsadzeniu funkcji wiceprezesa ds. kontaktów społecznych pozostawiono do rozstrzygnięcia na Walnym Zgromadzeniu. W ramach dyskusji podczas Walnego Zgromadzenia w ub. roku stwierdzono, że dobrze pełniona funkcja wiceprezesa ds. kontaktów społecznych jest potrzebna, jednakże wobec braku kandydatów pozostała nadal nieobsadzona.

W okresie sprawozdawczym odbyły się trzy zwyczajne Walne Zgromadzenia Sprawozdawcze (w czerwcu roku 2006 w Zabrzu, w parafii Św. Anny, w kwietniu roku 2007 w Tarnowskich Górach, w parafii Św. Ap. Piotra i Pawła i w marcu 2008 r. Gliwicach w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II)[1]. Zarząd Główny zbierał się systematycznie na swych posiedzeniach 26 razy; protokoły z posiedzeń ZG znajdują się w aktach SRK DG. O terminie i programie posiedzeń członkowie ZG oraz przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej powiadamiani byli listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Na wszystkich posiedzeniach ZG liczba obecnych zapewniała quorum niezbędne do podejmowania uchwał. W praktycznie wszystkich posiedzenia uczestniczył asystent kościelny Stowarzyszenia, ks. Herbert Hlubek. Prezydium ZG spotykało się systematycznie podczas wtorkowych dyżurów w siedzibie ZG SRK DG w kurii biskupiej. Dyżury są otwarte dla każdego członka Stowarzyszenia i niejednokrotnie uczestniczyły w nich osoby spoza ZG, co jest uwidocznione w prowadzonym zeszycie dyżurów.

Program działania Stowarzyszenia i Zarządu Głównego w czasie trwania kadencji opierał się na zadaniach statutowych, uchwałach programowych podejmowanych podczas kolejnych Walnych Zgromadzeń i obejmował kontynuację zadań już rozpoczętych, realizację zadań pojawiających się bieżąco oraz promowanie i próbę realizowania nowych inicjatyw.

2.       Praca formacyjna

Formacja członków Stowarzyszenia traktowana była przez ZG jako jedno z ważniejszych zadań na każdym szczeblu organizacyjnym.

W okresie sprawozdawczym kontynuowano rozpoczętą w roku 2003 pracę formacyjną opartą na książce „Uczmy się i uczmy drugich – program formacyjno-szkoleniowy dla Stowarzyszenia Rodzin Katolickich”, opracowaną przez ks. Władysława Szewczyka z inicjatywy Polskiej Federacji SRK. Zarząd Główny posiada jeszcze ok. 50 egz. w cenie 5 zł. Na reaktywowanej stronie internetowej Stowarzyszenia (od marca 2008 r.), znajduje się zakładka „Materiały formacyjne”, w której zamieszczane są kolejne rozważania Drogi Krzyżowej i Drogi Światła z rekolekcji stowarzyszeniowych, a także materiały pomocne do prowadzenia części formacyjnych spotkań w kołach (np. cykl katechez  nawiązujących do VI Światowego Spotkania Rodzin w Maksyku).

ZG każde posiedzenie poprzedza krótką refleksją formacyjną, przygotowywaną i prowadzoną przez ks. Herberta Hlubka.

Czy założenie pracy formacyjnej zostało w każdym kole zrealizowane – pozostawiamy do rozważenia w ramach koła.

Stałą pozycją pracy formacyjnej w naszym Stowarzyszeniu są rekolekcji zamknięte. W okresie sprawozdawczym odbywały się dwa razy w roku (jesień i wiosna) w Wadowicach i w Brennej gromadząc każdorazowo (30 – 70) osób. Liczba uczestników jest proporcjonalna do wysiłku organizacyjnego wkładanego głównie przez wiceprezesa ds. organizacyjnych, Pawła Stempskiego, za co mu serdecznie dziękujemy. Staramy się propagować zasadę, by każdy członek SRK DG, a szczególnie osoby sprawujące funkcje w kołach, Zarządach Oddziałów Dekanalnych i w ZG, co najmniej raz w roku uczestniczyły w rekolekcjach.

Elementem formacyjnym jest również doroczna pielgrzymka rodzin do sanktuarium Matki Bożej Rudzkiej. Od dwóch lat nie jesteśmy głównymi organizatorami. Uczestnictwo naszych członków, i w ogóle rodzin diecezji gliwickiej jest znacznie poniżej możliwości i oczekiwań. Podejmowane w minionej kadencji (jak również poprzedniej) próby nadania jej rangi ogólnodiecezjalnej pielgrzymki rodzin, stanowiącej istotny element duszpasterstwa rodzin i ogłaszanej z ambon na razie nie powiodły się.

3.       Rozwój Stowarzyszenia i kontakty z kołami

Sytuacja organizacyjna Stowarzyszenia nie jest najlepsza. Utrzymuje się tendencja zmniejszania się liczby członków i aktywności Kół. Średnia wieku członków rośnie. Jest to niestety zdanie powtórzone ze sprawozdania sprzed 4 lat.

W okresie sprawozdawczym nie zostało utworzone żadne nowe koło parafialne.

Zarząd Główny podejmuje kroki mające na celu uaktywnienie kół i reaktywację tych, które przestały działać. Prezes przedstawił sytuację ks. bpowi ordynariuszowi i wręczył z okazji 15-lecia wykaz kół działających (18) i tych, które przestały istnieć (32), uzyskując zapewnienie, że podczas wizytacji będą te sprawy omawiane z proboszczami. Wiceprezes ds. kontaktów z kołami prowadziła rozmowy z księżmi dziekanami i proboszczami w kilku miastach. Oznak jakiegoś przełomu na razie nie widać.

Wg aktualnych informacji Zarządu Głównego działa 18 kół, skupiając ok. 300 członków. Z zadowoleniem stwierdzamy, że pozytywnie przebiega proces wyjaśniania i regulowania sytuacji finansowej kół. Brakuje jeszcze aktualnej zweryfikowanej listy członków poszczególnych kół, a więc i członków Stowarzyszenia. Zwracamy się z prośbą do przewodniczących kół o sporządzenie aktualnych list i przesłanie do Zarządu Głównego. Zarząd Główny i Zarządy Oddziałów Dekanalnych nie stosują restrykcyjnego skreślania z listy członków osób, które nie opłacają składek członkowskich. Zarządy Kół mają możliwość zwolnić w uzasadnionych przypadkach swoich członków z opłacania składek. Osoby takie pozostają nadal członkami SRK DG. Powinniśmy jednak mieć dokładną informację o liczebności poszczególnych jednostek organizacyjnych. Jest to ważne m.in. ze względu na posiadany status OPP.

Równolegle z troską o koła nie działające lub przeżywające trudności, z satysfakcją trzeba stwierdzić utrzymującą się aktywność innych kół. Coraz szersze korzystanie z dotacji władz samorządowych stawiało przed Zarządem Głównym nowe zadania wynikające ze statusu prawnego Stowarzyszenia. Przykładem jest konieczność dostosowania się do najnowszych zasad rozliczania się z ZUS-em, co dotyczy osób, z którymi zawierane są umowy – zlecenia. Niezbędne stało się uczestniczenie w elektronicznym przekazie wpłat (program „Płatnik”) z zastosowaniem podpisu elektronicznego. Od dwóch lat księgowość Stowarzyszenia prowadzona jest komputerowo, co również wymaga stałego doskonalenia programów i sprzętu. Zakupiony został do tych celów komputer i drukarka. Nie mamy etatowych pracowników. Wszystkie prace związane ze sprawozdawczością, księgowością realizowane są społecznie. Szczególne podziękowania za ofiarną pracę i bezinteresowną pomoc należą się pp. Janinie i Manfredowi Wilczkom, i księgowej w kurii, p. Danucie Kalecie.

W kwietniu 2006 roku zostało podpisane porozumienie z parafią p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Gliwicach, w sprawie nieodpłatnego korzystania z pomieszczeń parafialnych. Zarząd Główny otrzymał do użytkowania pomieszczenie w Domu Parafialnym przy ul. Daszyńskiego 4 (II piętro). Odbywają się tam posiedzenia Zarządu Głównego, spotkania Koła nr 29 i spotkania w ramach poradni terapeutyczno-psychologicznej dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Część wyposażenia (stoły, krzesła, szafki) zostało zakupione z środków Stowarzyszenia.

Za jedno z ważniejszych zadań w okresie sprawozdawczym uznał Zarząd Główny troskę o obecność informacji o Stowarzyszeniu w środkach społecznego przekazu. Utrzymywane są kontakty z redakcją Gościa Niedzielnego i Radiem Plus. Łącznie w okresie sprawozdawczym ukazało się w prasie ponad 20 informacji o działalności Stowarzyszenia. Nazwa Stowarzyszenia wymieniana była w Gliwickiej i katowickiej mutacji Gościa Niedzielnego, w Dzienniku Zachodnim, w Głosie Zabrza i Rudy Śl. i w Sprawach Rodziny. Radio Plus przeprowadziło sprawozdania i wywiady z najważniejszych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie.

W marcu 2008 roku została reaktywowana strona internetowa Stowarzyszenia, o adresie www.kuria.gliwice.pl/~srkdg/. Do końca 2008 r. odwiedzona została 715 razy. W tym roku do 8 maja odwiedzin było 719 (łącznie 1434). Adresów osób odwiedzających jest 205, najczęściej z Gliwic, Warszawy i okręgu katowickiego. Województwem, oprócz śląskiego, z którego najczęściej nas odwiedzają jest mazowieckie. Śladowo pojawili się goście z Niemiec i z Holandii. Przeciętnie kilka odwiedzin dziennie to nie jest liczba imponująca, ale może będzie lepiej. Na razie strona redagowana i administrowana jest przez dwie osoby (podziękowanie dla p. Andrzeja Cholewy z Koła nr 1). Zarządowi Głównemu zależy na tym, by stała się czymś w rodzaju forum dla członków i sympatyków SRK DG. Z jednej strony chcemy wykorzystywać stronę do przekazywania informacji z ZG do członków, a z drugiej udostępnić ją dla chętnych, chcących się podzielić swoimi przemyśleniami, informacjami, potrzebami. Zachęcamy do odwiedzin i współtworzenia strony www.

Inną formą prezentacji i promocji Stowarzyszenia jest drukowanie okolicznościowych biuletynów lub wydawnictw z okazji ważniejszych wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie. Przykładem może być śpiewnik z okazji „Rodzinnego śpiewania” w ramach metropolitalnego Święta Rodziny w 2008 r., „Liczbownik 15-lecia” SRK DG, z 2009 r., czy też książeczka „Drogi znaczone krzyżem j światłem”[2] z 2007 r. W wydawnictwach tych podawane są zwykle najważniejsze informacje o Stowarzyszeniu.

Jednym z czynników warunkujących działalność i rozwój Stowarzyszenia są finanse, Zarząd Główny poszukiwał nowych form pozyskiwania środków. Aktualna jest uzyskana w poprzedniej kadencji zgoda Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Gliwicach na przekazywanie na konto SRK DG nawiązek zasądzonych z art. 448 KC na naszą działalność statutową. Pozyskano również nowych sponsorów. Na podkreślenie zasługuje współpraca Oddziału Dekanalnego Zabrze z Najwyższą Izbą Kontroli wspomagającą działalność świetlic.

Najważniejszymi źródłami środków finansowych są dotacje uzyskiwane w konkursach i środki z 1% podatku od osób fizycznych. Dokładne dane zamieszczane są w rocznych sprawozdaniach finansowych. Podsumowując kadencję 2005-2009 można podać następujące liczby:

·           dotacje – ok. 300 tys. zł,

·           środki z 1% jako OPP – ok. 60 tys. zł,

·           darowizny pieniężne sponsorów – 8 tys. zł,

·           darowizny rzeczowe sponsorów – ok. 100 tys. zł.

Łączna kwota blisko pół miliona zł. (ponad 100 tys. rocznie) jak na nasze Stowarzyszenie jest, zdaniem ZG, znacząca. Wymaga to od Zarządu Głównego bardzo uważnego, zdyscyplinowanego i, niestety, zbiurokratyzowanego sposobu zarządzania. Stad stałe prośby do zarządów Kół i osób korzystających z funduszy o rzetelne traktowanie sprawozdawczości i wszelkich działań związanych z finansami oraz współpracą z instytucjami zewnętrznymi.

4.       Działalność w zakresie pomocy rodzinom potrzebującym

Oprócz działalności bieżącej poszczególnych członków Stowarzyszenia i kół w ramach inicjatyw parafialnych (wspomaganie księdza proboszcza, grup charytatywnych, Caritas parafialnego, itp.) Stowarzyszenie w okresie sprawozdawczym prowadziło działalność bardziej wyspecjalizowaną, finansowaną z dotacji samorządów i darowizn sponsorów, bądź na zasadzie wolontariatu. Koła i poszczególne osoby zaangażowane były w działalność świetlic środowiskowych (socjoterapeutycznych) dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i biednych. Liczba świetlic prowadzonych oficjalnie przez SRK DG ulegała w okresie sprawozdawczy zmianom. Z czterech świetlic w Zabrzu i dwóch w Gliwicach zostały dwie: Maciejka w Zabrzu i Domek Dobrych Serc w Gliwicach. Przewidywane jest przejecie przez Stowarzyszenie jednej świetlicy w Bytomiu. Osoby angażujące się w działalność świetlic pracują na zasadzie wolontariatu lub na podstawie umów o dzieło, bądź umów zlecenia.

Inną formą wyspecjalizowanej pomocy rodzinom potrzebującym było kontynuowane od roku 2000 dzieło „Spotkań terapeutyczno-integrujących” dla rodzin dotkniętych lub zagrożonych problemem alkoholowym, połączonych z rekolekcjami w Chrzanowie. W okresie sprawozdawczym odbyło się osiem 10-dniowych turnusów (po dwa w każdym roku). Łącznie uczestniczyło w spotkaniach ok. 400 osób (ok. 80 rodzin z Gliwic i z Pyskowic), w tym ponad 300 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. Uczestnicy spotkań brali udział w grupowych oraz indywidualnych zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez psychologów, terapeutów i księdza. W ciągu roku uczestnicy spotkań wakacyjnych mają możliwość dalszej pracy indywidualnej z psychologami i terapeutami w ramach tzw. poradni psychologiczno-terapeutycznej „na życzenie”.

Działa w dalszym ciągu dostępna dla wszystkich (nie tylko członków SRK DG) poradnia prawna przy Kole nr 1 – parafia katedralna w Gliwicach. Kontynuowany jest program mikroedukacji uzależnień dla osób osadzonych w areszcie śledczym w Gliwicach.

 

5.       Uczestnictwo w życiu parafii i diecezji

Stowarzyszenie utrzymuje stałą więź z parafiami, przy których istnieją koła, uczestnicząc we wszystkich formach życia parafialnego. Koło jest częścią parafii, a nasi członkowie należą zwykle do grupy najbardziej aktywnego laikatu włączanego do pracy w Duszpasterskich Radach Parafialnych. Często członkowie SRK DG należą do innych grup i ruchów działających w parafii. W sprawozdaniach składanych przez najbardziej aktywne koła znaleźć można wiele ciekawych inicjatyw inspirowanych i realizowanych przez koła. Należałoby zachęcać poszczególne Oddziały Dekanalne do organizowania spotkań wszystkich kół, w celu wymiany doświadczeń i lepszego poznania się.

Stowarzyszenie uczestniczy w życiu diecezji. Wyrazem tego jest między innymi:

·         utrzymywanie stałego kontaktu z księżmi biskupami (konsultacje nowych inicjatyw, zapraszanie na ważniejsze imprezy, gotowość pomocy i współpracy w dziełach diecezjalnych),

·         uczestniczenie pocztu sztandarowego podczas ważniejszych uroczystości kościelnych, a także i państwowych – jeśli mają w programie Mszę Świętą,

·         współpraca z Duszpasterstwem Rodzin, Poradnictwem Rodzinnym i Duszpasterstwem Młodzieży,

·         aktywny udział (przygotowanie i wygłoszenie prelekcji) w realizacji spotkań młodzieży podczas tzw. „sześciu audiencji środowych” po śmierci Jana Pawła II,

·         uczestniczenie w pracach Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń, w której nasz przedstawiciel jest wiceprzewodniczącym.

Na uwagę zasługują ponadto dwa wydarzenia wykraczające poza ramy diecezji.

Pierwszym wydarzeniem było publiczne czytanie wszystkich Ksiąg Nowego Testamentu przez Gliwiczan (i nie tylko), które miało miejsce w maju 2007 r. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Zaangażowanie się ok. 280 osób czytających fragmenty Pisma Św., należy uznać za spory sukces organizacyjny, ale i formacyjny, jako że czytanie było pomyślane jako przygotowanie się do Zesłania Ducha Świętego.

Drugim wydarzeniem była wystawa „Wybierz życie”, eksponowana przez dwa tygodnie na Placu Krakowskim w Gliwicach. Stowarzyszenie wniosło znaczący wkład w podjęcie inicjatywy i pozyskanie grona osób reprezentujących różne instytucje w celu uzyskania zgody na ekspozycję. Właścicielem i wykonawcą ekspozycji jest Fundacja PRO z Warszawy. Gliwice wpisały się na listę kilku miast w Polsce, w których wystawa pokazująca prawdę o aborcji była pokazana. Była propozycje zorganizowania tej wystawy w Zabrzu, w Bytomiu i w Tarnowskich Górach, ale na razie władze miast nie wyraziły jednoznacznego poparcia.

6.       Aktywność społeczna Stowarzyszenia i jego członków

Zadanie statutowe dotyczące „podejmowania inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych, mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie” (§8, p.4), Stowarzyszenie w okresie sprawozdawczym zrealizowało w następujących obszarach:

·         W 2007 roku odbyły się wybory samorządowe, które dla członków SRK DG zakończyły się niepomyślnie. Nikt, z członków Stowarzyszenia startujących w wyborach nie został wybrany. SRK DG nie ma zatem po raz pierwszy od wielu lat swoich przedstawicieli we władzach samorządowych. Mamy kilka zaprzyjaźnionych osób w radach Gliwic, Bytomia i Zabrza, ale nie są to nasi członkowie. Przyczyny tej sytuacji analizowane były przez Oddziały Dekanalne i myślę, że wnioski zostaną wyciągnięte. Może jakąś rekompensatą tej porażki są dobre stosunki między Stowarzyszeniem i aktualnymi prezydentami Zabrza i Bytomia.

·         W 2008 roku odbyły się wybory parlamentarne. Stowarzyszenie nie uczestniczyło w nich jako podmiot wchodzący w skład jakiegoś komitetu wyborczego. Wg rozeznania Zarządu Głównego jedynym członkiem SRK DG, który startował w wyborach jako kandydat do Sejmu, był Mirosław Sekuła z Zabrza. Został on wybrany posłem z listy Platformy Obywatelskiej. W ramach kampanii wyborczej Mirosław Sekuła spotkał się (na jego prośbę) z Zarządem Głównym i chętnymi członkami SRK DG przedstawiając swoje racje i program.

Prezes uczestniczył w IV światowym Kongresie Rodzin w Warszawie.

·         W roku 2008 Stowarzyszenie było współorganizatorem Metropolitalnego Święta Rodzin, organizując samodzielnie spotkanie „Rodzinne śpiewani”.

·         W roku 2009 Zarząd Główny zainicjował akcje sprzeciwu wobec uruchamiania w naszych miastach naszej diecezji sklepów z dopalaczami. Przekazana została wszystkim księżom proboszczom informacja o dopalaczach. Do prezydentów Zabrza, Gliwic i Bytomia oraz do burmistrza Tarnowskich Gór wystosowane zostały listy wyrażające dezaprobatę i proponujące współprace w działania ochronnych dla młodzieży szkolnej. Treści litów do i od prezydentów zamieszczone są na naszej tronie internetowej.

·         Od roku 2005 organizowane są przez Koło nr 4 w Zabrzu Maciejowie spotkania ludzi dobrej woli, wspomagających rodziny. Spotkania odbywają się w grudniu jako spotkania opłatkowe, połączone z występami dzieci i młodzieży szkolnej oraz biorących udział w zajęciach świetlicy „Maciejka”. Uczestniczą w nich przedstawiciele władz samorządowych, sponsorów wspomagających świetlice w Zabrzu i osób zaangażowanych w pracę świetlic. Najbardziej aktywnym wręczane są dyplomy i nagrody fundowane m. in. przez władze miasta. Znaczący udział w organizowaniu spotkań ma ks. Rudolf Wilczek, proboszcz parafii św. Macieja.

7.       Kontakty z Polską Federacją SRK

Prezes systematycznie uczestniczy aktywnie w posiedzeniach Rady Prezesów PF SRK; prezes od dwóch lat powoływany jest w skład zespołu opracowującego projekty i ostateczną postać oficjalnych dokumentów i komunikatów PF SRK; został również wybrany do Komiosji Rewizyjnej PF SRK. Nasze Stowarzyszenie należy do najlepiej wywiązujących się z obowiązków zarówno finansowych, jak i sprawozdawczych. Nawiązaliśmy ponadto dobre kontakty z ZG SRK Archidiecezji Katowickiej i Diecezji Sosnowieckiej. Prezes uczestniczył w obchodach 15-lecia w Sosnowcu, a prezes z Sosnowca uczestniczyła w naszym spotkaniu z okazji 15-lecia.

Delegacja SRK DG uczestniczyła w obchodach 15-lecia Federacji w Krakowie-Łagiewnikach

8.       Zakończenie

Sprawozdanie dotyczy przede wszystkim działalności Zarządu Głównego. Nie uwzględniono w nim wielu szczegółowych informacji ze sprawozdań poszczególnych kół, albo dlatego, że stanowią oryginalne i samodzielne działanie samego koła (w którym Zarząd Główny nie ma żadnego udziału), albo też ze względu na brak sprawozdania. Ten drugi powód występował częściej. Jest to też element sprawozdania składanego Walnemu Zgromadzeniu: nie bardzo wywiązujemy się (jako koła) z obowiązków sprawozdawczych, a przecież nie chodzi o rozliczanie z papierkowej roboty, lecz o potrzebę możliwie pełnego ogarnięcia i możliwości zaprezentowania wcale bogatej działalności. To rozeznanie i możliwość oraz umiejętność zaprezentowania się „na zewnątrz” jest bardzo pomocne (nieodzowne) w uzyskiwaniu środków na rozwój działalności, a wiec i na rozwój samego Stowarzyszenia.

Przedkładając Walnemu Zgromadzeniu niniejsze sprawozdanie, Zarząd Główny nie tylko chce zdać sprawę ze swojej pracy, ale zachęcić delegatów do refleksji i dyskusji, zwłaszcza programowej, biorącej za punkt wyjścia obecne dokonania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



[1] Zarząd Główny wyraża wdzięczność za udostępnianie pomieszczeń na Walne Zgromadzenia gospodarzom i składa serdeczne podziękowania: ks. proboszczowi od Św. Anny z Zabrza, ks. proboszczowi od Św. Ap. Piotra i Pawła z Tarnowskich Gór oraz ks. proboszczowi parafii katedralnej i ks. dyrektorowi Centrum Edukacyjnego. Zasługi mają również w tym względzie koła parafialne: Koło nr 2, Koło nr 19 i Koło nr 1.

[2] Książeczka została wydana i sfinansowana prywatnie przez prezesa, ale na okładce znajduje się logo SRK DG i we wstępie rola Stowarzyszenia w jej powstaniu została podkreślona.

 

 

« Powrłt na stronę głłwną