KATECHIZMOWE PYTANIA WIELKANOCNE
Powtórka z katechizmu (7)
Liturgiczny okres Wielkanocny ma w tym roku hasło Żyjmy w komunii ze Zmartwychwstałym. Po Odkrywaniu Boga w Słowie (Adwent), Przyjmowaniu Słowa (Boże Narodzenie), Słuchaniu Pana (Wielki Post), przechodzimy do życia. Nie chodzi jednak o zwykłe, czy jakieś tam życie. Nie chodzi nawet o życie z Bogiem w ogóle, ale o komunię z Bogiem w Osobie Zmartwychwstałego. Hasło to świetnie koresponduje z ważnym fragmentem rozmowy prowadzonej przez Petera Seewalda z Benedyktem XVI („Światłość świata”, str. 74):
Peter Seewald:
Czy Kościół nie powinien dzisiaj jeszcze wyraźniej tłumaczyć, że według Biblii znajdujemy się nie tylko w czasach po Chrystusie, lecz także, o wiele bardziej, znowu w czasach przed Chrystusem?
Benedykt XVI:
To było życzenie Jana Pawła II, aby wyraźniej ukazywać, że czekamy na nadchodzącego Chrystusa, że Ten, Który Przyszedł, jest wciąż raczej Przychodzącym, a my w tej perspektywie żyjemy wiarą skierowaną w przyszłość. Do tego przynależy wyzwanie, aby rzeczywiście przedstawiać przesłanie wiary z perspektywy przychodzącego Chrystusa.
A kilka linijek wcześniej Benedykt XVI zauważa:
„Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze Zycie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem – pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo.”
Zauważmy, papież używa sformułowania niezwykłego, jak na jego urząd: „odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem”. To jest odezwa niekoniecznie do wierzących. Nie musisz nawet wierzyć, ale uznaj, że stan dzisiejszego świata (analiza i diagnoza została wcześniej przedstawiona) jest taki, że warto, a nawet trzeba zacząć żyć tak, jakby Bóg był; tylko to może nam pomóc zatrzymać wielowymiarową degradację człowieka, społeczności i środowiska.
To jest wyzwanie dla współczesnego człowieka: zacząć żyć w komunii ze Zmartwychwstałym.
PG
1.05.2011