Sakrament pokuty należy wraz z sakramentem namaszczenia chorych do sakramentów uzdrowienia. Pojednanie może uzdrowić ducha, a namaszczenie – również ciało.
KKK poświęca chorobie w życiu ludzkim dwa paragrafy (1500-1501):
Choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności. Każda choroba może łączyć się z przewidywaniem śmierci.
Choroba może prowadzić do niepokoju, do zamknięcia się w sobie, czasem nawet do rozpaczy i buntu przeciw Bogu, ale może także być drogą do większej dojrzałości, może pomóc lepiej rozeznać w swoim życiu to, co nieistotne, aby zwrócić się ku temu, co istotne. Bardzo często choroba pobudza do szukania Boga i powrotu do Niego.
Chodzi więc o to, by mając świadomość tych dwóch możliwości (bunt przeciw Bogu i szukanie Boga) wybrać postawę właściwą. Bunt nie uleczy – to jest pewne. Szukanie sensu cierpienia w Bogu może nie tylko uspokoić, ale daje też szansę wyleczenia. Jezus uzdrawiał kiedyś i uzdrawia obecnie.
Nie jest łatwo zrozumieć i wyjaśnić sens cierpienia, zwłaszcza dotykającego np. dzieci. Nie jest łatwo. W bezradności można tylko zaufać Bogu, biorąc pod uwagę, że On zdecydował się cierpieć po ludzku, dotknięty nieludzkim cierpieniem w wymiarze ducha i ciała. Tylko Wcielenie może dać pociechę i wyjaśnienie. Nic innego…
PG, 13.05.2011 r.