Warszawa - siedziba Trybunału Konstytucyjnego RP
Przypomnienie kilku ważnych artykułów Konstytucji RP i orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego
Art. 18 Konstytucji RP
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 kwietnia 2011 r. (SK 62/08):
„Ochrona rodziny realizowana przez władze publiczne musi uwzględniać przyjętą w Konstytucji wizję rodziny jako trwałego związku mężczyzny i kobiety nakierowanego na macierzyństwo i odpowiedzialne rodzicielstwo (vide: art. 18 Konstytucji). Celem regulacji konstytucyjnych odnoszących się do statusu rodziny jest bowiem nałożenie na państwo, a zwłaszcza na ustawodawcę, obowiązku podejmowania takich działań, które umacniają więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami. [...] Rozwiązania [prawne i z zakresu polityki społecznej] nie mogą prowadzić, choćby nawet pośrednio, do osłabiania trwałości więzów rodzinnych przez takie rozwiązania, które preferowałyby wychowywanie dzieci tylko przez jednego z rodziców albo nawet przez oboje z nich, ale bez zawierania związku małżeńskiego, przynoszącego prawne regulacje odnoszące się do relacji między tymi osobami".
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8. maja 2001 r. (P 15/00):
„Wskazany wzorzec konstytucyjny (tzn. Art. 18)stanowi, że państwo w swej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny […] kierując się świadomością wartości rodziny w życiu społecznym i znaczenia tej podstawowej komórki dla istnienia i funkcjonowania narodu.”
Art. 33 Konstytucji RP
1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
Art. 47 Konstytucji RP
Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
Art. 48 Konstytucji RP
1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
Art. 53 Konstytucji RP
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Przypomnienie tych konstytucyjnych praw i zasad jest ważne w sytuacji, gdy w rządzie i w sejmie RP trwa spór odnośnie do ratyfikacji i podpisania Konwencji w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. CAHVIO), którą 11 maja 2011 roku przyjęła Rada Europy. W konwencji tej, słusznej jeśli chodzi o przeciwdziałanie przemocy, znajdują się niepokojące stwierdzenia oparte na ideologii gender, z których wynika zobowiązanie do podejmowania przez państwo działań mogących godzić w wartości małżeńskie i rodzinne wynikające z kultury i tradycji narodu, chronione przez konstytucję RP. Przeciwny ratyfikacji konwencji jest Minister Sprawiedliwości, Jarosław Gowin, zaś naciskają na jej przyjęcie Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.
PG, 21.04.2012