Solidarna Polska chce powołania Rzecznika Praw Rodziny

Klub Solidarnej Polski przygotował projekt ustawy o Rzeczniku Praw Rodziny. Projekt zaprezentowano w sejmie na konferencji "Silna rodzina siłą państwa".

Powołanie Rzecznika Praw Rodziny stworzyłoby instrument realnego nacisku i uczynienia kogoś odpowiedzialnym za to, aby koordynować działania w zakresie polityki prorodzinnej. Polityki takiej polskie państwo kompletnie nie prowadzi.

Na wszystkie problemy państwa trzeba patrzeć przez pryzmat rodziny i dziecka.
Projekt przewiduje, że rzecznik "stałby na straży naturalnych praw rodziny" i działałby na rzecz ochrony rodziny, a w szczególności umocnienia "prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci", prawa do życia i wychowywania w rodzinie oraz podmiotowości rodziny.
Rzecznikiem mógłby być obywatel polski, o nieskazitelnym charakterze i wysokim autorytecie. Rzecznika powoływałby sejm za zgodą senatu, na wniosek marszałka sejmu, marszałka senatu, grupy co najmniej 15 posłów, co najmniej 7 senatorów lub grupy co najmniej 100 tys. obywateli
Kadencja Rzecznika Praw Rodziny trwałaby pięć lat. Ta sama osoba nie mogłaby pełnić funkcji rzecznika przez dłużej niż dwie kadencje. Projekt zakłada, że rzecznik w swojej działalności byłby "niezależny od innych organów państwowych i odpowiada jedynie przed sejmem".
Rzecznik mógłby m.in. występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, żądać od instytucji publicznych złożenia wyjaśnień i udzielenia informacji oraz żądać wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych.

Informacja z portalu wp.pl
13.05.2012 r.

« Powrłt na stronę głłwną