Sprawozdanie z Kongresu Polskiej Rodziny

Kongres Polskiej Rodziny odbył się 20.04.2013r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie. Temat  Kongresu: „Rodzina receptą na kryzys.”

Kongres odbył się po raz pierwszy, został otwarty przez Sławomira Olejniczaka, członka komitetu organizacyjnego, który przywitał wszystkich zgromadzonych oraz powiedział, że: ” spotkaliśmy się po to, by publicznie mówić o prawdzie małżeńskiej. Bronienie naturalnego porządku świata, danego nam przez Stwórcę - tę prawdę trzeba bronić  i dawać temu świadectwo.”

Bp Kazimierz Górny – Przewodniczący Rady do spraw Rodziny KEP, przekazał list Episkopatu na Kongres, w którym zaznaczył, iż „rodzina, to prawdziwe szczęście dla wychowujących się w niej dzieci.”

Kongres został podzielony na cztery bloki tematyczne:

Blok I – Ujęcie Rodziny w aspekcie cywilizacyjnym

Blok II – Ujęcie Rodziny w aspekcie społecznym

Blok III – Ujęcie Rodziny w aspekcie ekonomicznym

Blok IV – Działania na rzecz Rodziny

Blok I prowadzony był przez Zbigniewa Stawrowskiego oraz Aleksandra Stępkowskiego.

Zbigniew Stawrowski, to filozof polityki, profesor Uniwesytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Przedstawił referat na temat:  Miejsce Rodziny we współczesnym świecie.
Pytanie o rodzinę, to pytanie o podstawową formę międzyludzkiej wspólnoty. Jest ona wspólnotą szczególną – matrycą, zawierającą w sobie początki wszystkich najważniejszych relacji, określających kształt nowego życia. Rodzina, to miejsce centralne , w którym i wokół którego toczy się nasze życie. W niej przychodzimy na świat i uczymy się zasad, które nim rządzą. Obecnie mamy starcie świata egoizmu i świata służby, trwa „wojna” kulturowo-cywilizacyjna, walka przy pomocy aparatu państwowego.
Ks. Józef Tischner pisał, że „ …las zwalcza przeciwników, że rośnie…, aby bronić rodziny, trzeba by rodziny były coraz bardziej rodzinami.” Trzeba wyjść poza rodziny, wyjść w świat i mówić na temat rodziny. Potrzebna jest działalność na jej rzecz.

Aleksander Stępkowski , doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji  UW. Dyrektor Centrum Prawnego Ordo iuris, wygłosił referat na temat: Rodzina polska między konstytucyjną afirmacją, a realną marginalizacją. Profesor omawiał Konstytucję z 1997 r, Art.18, Art.71, Art.48, Art.72.

Blok II należał do Aleksandra Nalaskowskiego i Przemysława Jabłońskiego

Aleskander Nalaskowski – profesor zwyczajny, doktor habilitowany pedagogiki, głosił wykład na temat: Wyjaśnione i niewyjaśnione relacje między rodzicami a szkołą, w którym przedstawił trzy typy występowania rodziców względem szkoły: rewolucyjny, reformatorski, homeostat. Zakończył referat stwierdzeniem, że szkoła jest forever ,to  niezniszczalny tatuaż.

Kolejnym prelegentem był Przemysław Jabłoński, Dyrektor Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Temat wykładu, to : Synergia oddziaływań szkoły, środowiska, rodziny w procesie edukacji do odpowiedzialności.
Ludzie powierzając swoje dzieci szkole, oczekują poważnego potraktowania podjętych przez szkołę obowiązków: wychowania i kształcenia. Przygotowanie młodego człowieka do bycia odpowiedzialnym za siebie, rodzinę, pracowników, ojczyznę nie może być realizowane bez akceptacji i wsparcia rodziców i życzliwości środowiska.

Blok III prowadzony był przez Ireneusza Jabłońskiego i Michała Wojciechowskiego.

Ireneusz Jabłoński, przedsiębiorca, łowicki samorządowiec, były burmistrz Łowicza, ekspert Centrum im. Adama Smitha, wygłosił swoje stanowisko na temat: Jak zbudować siłę ekonomiczną rodziny.

Utrzymanie gospodarstwa domowego, wieloletnie wychowywanie dzieci oraz perspektywa spędzenia spokojnej i możliwie dostatniej jesieni życia winny być wynikiem godnie opłacanej pracy i zapobiegliwości dorosłych członków rodzin, a nie łaskawości państwa reprezentowanego przez klasę polityczną i działającą w jej imieniu biurokrację. Rodziny powinny mieć prawo do posiadania, nieograniczonego dziedziczenia oraz nieskrępowanego dysponowania własnymi dochodami. Dopiero w takich warunkach mogą kształtować się właściwe postawy: odpowiedzialności, pracowitości, gospodarności, dbałości o własne i wspólne dobro, które powinny być przekazywane w wielopokoleniowej rodzinie.

Michał Wojciechowski, znany jako pierwszy katolik świecki w Polsce, który został profesorem teologii, wykłada obecnie na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. Przedstawił referat: Osłabieniu instytucji rodziny przez państwo – aspekty ekonomiczne i prawne.

Od kondycji rodziny zależy przetrwanie społeczeństw. Ostatnio zauważamy wzrost roli państw w życiu społecznym, co wyraża się w rozmiarach wydatków budżetowych, przeroście przepisów i liczby urzędników. Pozostaje to w sprzeczności z zasadą pomocniczości, głoszoną przez katolicką naukę społeczną i konstytucję RP. Wysokie podatki i składki zmniejszają budżety domowe, co zniechęca do posiadania dzieci i pogarsza ich sytuację materialną. System emerytalny łudzi obietnicą zabezpieczonej starości. Ułatwienia rozwodowe popychają do lekkomyślnego zawierania i rozbijania małżeństw. Trwa promocja zaburzeń tożsamości płciowej. Rodzina jest więc osłabiana przede wszystkim przez działania państwa. Osłabianie rodziny pozbawia ludzi szczęścia rodzinnego, do którego mają prawo.

Blok IV należał do Prezesa Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Jacka Sapy, który mówił na temat form działania na rzecz rodziny w Polsce, o kampaniach i ruchach społecznych, inicjatywach ustawodawczych.

Na Kongresie zostały również wręczone nagrody i wyróżnienia, tytuł Ambasadora Życia i Rodziny oraz wyróżnienia Lidera dla Życia Inicjatyw Prorodzinnych.

Sprawozdanie przygotowała uczestnicząca w Kongresie:

Donata von Schiffmann, Przewodnicząca Koła Nr 8 SRK DG.

 

« Powrłt na stronę głłwną