Nasz człowiek na I Krajowym Kongresie Parafialnych Rad Duszpasterskich

Historycznym wydarzeniem nazwano I Krajowy Kongres Parafialnych, Duszpasterskich Rad który odbył się w dniach (14-15) września 2013 r. Do Lichenia przyjechało z całej Polski 1238 przedstawicieli parafii. Grupa z Diecezji Gliwickiej liczyła 23 osoby, które reprezentowały każdy z 18 dekanatów. Zaszczyt reprezentowania Dekanatu Gliwice przypadł prezesowi SRK DG, który – jak zapewne niejeden z członków Stowarzyszenia – oprócz pracy w Stowarzyszeniu zaangażowany jest w działalność parafialną. Kongres odbywał się pod hasłem Współpracownicy Komunii Kościelnej. Istota tego hasła przedstawiona została graficznie na logo kongresu. Przedstawia ono znaną z logo Roku Wiary płynącą łódź Kościoła uzupełnioną o symboliczne sylwetki załogi i pasażerów. Sternikiem jest ksiądz (wyróżniający się stułą), co nawiązuje do statutu Parafialnej Rady Duszpasterskiej, której przewodniczącym z urzędu jest proboszcz parafii. Sam sternik jednak niewiele zdziała bez załogi, wśród której wyróżnić należy członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Wprawdzie do pomyślenia jest rejs samotnego żeglarza, ale niewiele to będzie miało wspólnego z tworzeniem komunii kościelnej, z funkcjonowanie parafii jako wspólnoty wspólnot. Sternik i współpracująca z nim załoga też jednak jeszcze nie wystarczy. Do płynięcia żaglowej łodzi Kościoła, a zwłaszcza do wypływania na głębię niezbędny jest odpowiedni wiatr. Sprawcą tego wiatru, a więc ruchu w parafii, jest Duch Święty.

Program roboczy kongresu składał się z wykładów plenarnych oraz zajęć w trzech grupach tematycznych, gdzie w formie dzielenia się informacjami, świadectw i dyskusji próbowano odpowiadać na pytania:

Jak dzielić się wiarą? (Martyria),

Jak świętować wiarę? (Liturgia),

Jak służyć? (Diakonia).

Punktami kulminacyjnymi obydwu dni były Eucharystie w wypełnionej bazylice licheńskiej. W sobotę, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego Mszy św. przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz arcybiskup wygłosił poruszającą homilię, w której m. in. do krzyży dnia codziennego, które musimy znosić zaliczył egzystencjalne pytania dlaczego? (dlaczego cierpienie?, dlaczego wojny?, dlaczego brak zrozumienia?…), a także brak Rady Duszpasterskiej w parafii, bądź niezadowalające jej działanie. Ujął nas także skromnością, bezpośredniością i aktywną obecnością od początku do końca kongresu. W niedzielę Mszy św. przewodniczył prymas, ks. abp Józef Kowalczyk w asyście i ordynariusza włocławskiego, ks. bpa Mieczysława Meringa i ks. abpa Stanisława Gądeckiego. Niżej podpisanemu przypadło w udziale odczytanie modlitwy wiernych. Ogarniając wzrokiem od pulpitu w prezbiterium rzeszę członków rad parafialnych na tle ogromu bazyliki licheńskiej można było poddać się optymistycznej refleksji odnośnie do stanu życia parafialnego w polskim Kościele. Optymistyczne też są dane o liczbie parafii, w których istnieją Parafialne Rady Duszpasterskie. Liczba ta w zrosła w ostatnich kilku latach z ok. 20% do prawie 80%. Badania jednak pokazują, że istnienie Rady nie zawsze jest równoznaczne z jej aktywnym działaniem, czy nawet w ogóle działaniem.

Jako ciekawostkę wynikającą z przeprowadzonych badań socjologicznych nad PRD można podać, że najstarsza Parafialna Rada Duszpasterska została powołana w 1863 roku.

Piotr Gawor, 13.10.2013

« Powrłt na stronę głłwną